Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi nedir diye merak ediyorsanız; saç ekimi saç saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayan pek çok kişinin sağlıklı ve gür saçlara kavuşmasını sağlayan operasyonlardır.

Saç Ekimi Operasyonu Nedir?

Saç Ekimi, yaklaşık 4-8 saat süren operasyonlarla, ense bölgesi olarak belirlenen kişinin donör alanından alınan saç köklerinin kelleşmiş alana hastane ortamında, saç ekimi doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından nakledilmesi işlemidir.

Saç Ekimi Operasyonu Neden Yapılır?

Saç ekimi operasyonlarının yapılmasında estetik kaygılar ön plandadır. Saç dökülmesi ve kellik pek çok kişinin dış görünümleri konusunda kendilerini özgüvensiz hissetmesine ve sosyal ilişkilerinin zarar görmesine yol açmaktadır. Saç ekimi operasyonları, kişilerin tekrar eski saçlarına kavuşmasını sağladığı için pek çok kişi saç dökülmesi ve buna bağlı sorunlardan kurtulmak için saç ekim merkezlerine başvurmaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarının yapılmasında 2 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler:

 1. FUT tekniği ile saç ekimi
 2. FUE tekniği ile saç ekimi

FUE saç ekimi nedir diye merak ediyorsanız, FUE yöntemi FUT saç ekimitekniğine göre daha sonradan ortaya çıkmış ve FUT yöntemine göre çok daha avantajlı bir yöntem olduğu için genellikle FUE yöntemi saç ekiminde tercih edilmektedir. Bunun nedenleri arasında FUT tekniğinde saçların bloklar halinde alınması sonucu deride iz kalması, alınan bölgede his kaybı gibi durumların yaşanması ve FUE yöntemi ile iyileşme sürecinin çok daha hızlı gerçekleşmesi gibi nedenler yer almaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Saç ekimi temelde 6 aşamanın sıra ile takip edilmesi sonucu gerçekleştirilmektedir. Bu aşamalar şu şekildedir:

 1. Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi operasyonun daha başarılı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için operasyondan önce gerçekleştirilmesi gereken birtakım işlemlere hazırlık işlemleri denilmektedir.

 • Saç ekimi sonrasında saç derisi hassas olacağı içinsaç ekimi operasyonu gerçekleştirileceği gün mutlaka yanınızda kolayca giyip çıkarabileceğiniz kıyafetler alın.
 • Operasyon gününü tayin ederken en az 3 gün dinlenebileceğiniz bir gün seçin.
 • Operasyonun gerçekleşeceği gün çok ağır yemekler tüketmeyin.
 1. Operasyon Öncesi Anestezi

Lokal anestezi uygulanarak hastanın operasyon sırasında ağrı ve acı hissetmemesi sağlanır.

 1. Greftlerin Toplanması

Greftler toplanırken saç köklerinin güçlü olduğu ense, göğüs bölgesi, kol ve bacak gibi saç kökleri alınmaktadır. Böylece operasyon sonrası maksimum başarı elde edilmektedir. Bu bölgelerden saç kökleri alınırken uygulanacak saç ekim yöntemine göre greft toplanması işlemi gerçekleştirilmektedir.

 1. Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

Greftler toplandıktan sonra alınan saç kökleri düzgünce yerleştirilerek tek tek ayrılmaktadır. Greftler ayrılarak saç kökleri muhafaza edilmektedir. Greftler ayrılırken saç kökleri, deri, yağ ve doku parçalarından ayrılarak saç kökleri saç ekimi işlemi için hazır hale getirilir.

 1. Kanalların Açılması

Alınan saç köklerinin ekilmesi için saç ekimi yapılacak bölgede kanallar açılmaktadır. Bu aşamada lokal anestezi işlemin yapılacağı bölgeye uygulanmakta ve hastanın ağrı, sızı hissetmemesi sağlanmaktadır. Saç kanalları açılırken, saçların çıkış yönüne göre kanalların açılması, saçların doğal görünüme kavuşması için çok önemlidir.

 1. Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Alınan saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 1 – 2 saat sürebilmektedir. İşlem sonrası ekim yapılan alan açık bırakılmaktadır. Ekim sonrası saç kökleri ve saç derisi çok hassas olacağı için doktorunuzun söylediklerine harfiyen uymanız tedavi sürecinizi hızlandıracaktır.

Saç ekimi nedir, hangi yöntemler kullanılır ve nasıl yapılır diye merak ettiğiniz soruları yazımızda yanıtladık.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir