Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Saç ekimi nasıl yapılır ve hangi aşamalar takip edilir diye merak ediyorsanız, operasyonun aşamaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Saç Ekimi Süreci Nasıl İşler?

Saç ekimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, saç ekimi süreci aşağıdaki adımları takip ederek izlemektedir:

  1. Anestezi – Ameliyat Sürecine Hazırlık

Hastaların ameliyattan önce isterlerse ameliyat sonraki değişimlerini en iyi şekilde gözlemleyebilmeleri için fotoğrafları çekilir. Hastaların saç ekimi yapılacak bölgedeki saçları 1 numaraya kısaltarak lokal anestezi için hazırlanır. Lokal anestezi saç köklerinin alınacağı bölgelere uygulanarak hastanın işlem sırasında herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissetmemesi sağlanır.

  1. Saç Köklerinin Alınması

Bu işlemde saçların köklerinin güçlü olduğu ve dökülme meylinin daha düşük olduğu bölgedeki saçları alınır. Örneğin, başın ön bölümünde yer alan saçların kökleri dökülmeye daha müsaitken, ense bölgesinde yer alan saç kökleri dökülmeye karşı daha dirençlidir. Bu neden ile saç ekimi yapılırken genellikle saç yoğunluğunun daha çok görüldüğü ense bölgesinden saç kökü alınmaktadır.Saç kökleri gerçekleştirilecek saç ekimi yöntemine göre teker teker ya da blok blok alınır.

  1. Saç Köklerini Besleyici Sıvıya Koyma

İşlemin sonuna kadar saç köklerinin canlılığını yitirmeden durması için alınan saç kökleri özel besleyici bir sıvının içerisine konulur. Bu besleyici sıvı içerisinde saç kökleri operasyona kadar tutulur.

  1. Saç Köklerinin Ayrılması

Saç kökleri etrafından olan yağ ve doku parçaları gibi kısımlardan ayrılır ve saç ekimine hazır hale getirilmesi için teker teker gruplanır. Böylelikle saç ekimi sırasında saç köklerinin kolayca ekilebilmesi sağlanır.

  1. Saç Ekimi İçin Kanalların Açılması

Saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesi için saç ekiminin gerçekleştirileceği bölgeye saç kökü kanallarının açılması gerekmektedir. Doğal bir görünüme sahip ve kanala tutunabilen saçlar için kanalın uygun uzunlukta ve saçların çıkış yönüne doğru açılması gerekmektedir.

  1. Saç Ekiminin Gerçekleştirilmesi

Açılan saç kökü kanallarına alınan saç kökleri teker teker ya da FUT tekniği tercih edilirse blok halinde ekilir.

Saç Ekimi Sonrasında Saçlar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Saç ekimi sonrasında 15. Günden başlayarak ilk 3 ay içerisinde ekilen cansız saçlar dökülür. Bu dökülmeleri takip eden 3 ay içerisinde herhangi bir şekilde değişiklik görünmez. Ancak yeni ve güçlü saçlarsaç ekimi operasyonu ardından 6. ayı takiben çıkmaya başlar ve 9 – 12 ay içerisinde ekilen saçların tamamı çıkar.

Saç Ekimi İşleminde Kullanılabilecek En İyi Teknik Hangisidir?

Saç ekimi sırasında önceden FUT tekniği kullanılıyordu. Bu teknik ile saçlar teker teker alınmamakta ve grup halinde alınarak saçın ekileceği bölgeye de yine grup olarak ekiliyordu. Daha sonradan FUT tekniğinin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak için çalışan estetik cerrahlar, FUE yöntemi ile saç ekimine başladılar. Bu yöntemde saç kökleri teker teker alınmakta ve yine ekilecek olan bölgeye teker teker ekilmektedir. Böylece operasyonun ardından FUT yöntemindeki gibi yara ve dikiş izi kalmamakta ve herhangi bir his kaybı görülmemektedir.

Son yıllarda saçların tıraşlanmasına gerek kalmadan gerçekleştirilen tıraşsız FUE yöntemi ile saç ekimine başvuran kişilerin sayısında da inanılmaz bir artış gözlenmiştir. Saçların tıraşlanmasına gerek kalmadığı için bu yöntem ile saç ektiren kişiler, sosyal hayatlarına çok daha kısa sürede dönebilmekte ve psikolojik olarak saç çıkma döneminde kendilerini çok daha iyi hissetmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi yöntemleri nelerdir, saç ekimi sonrası saçlar ne sürede çıkar sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir